MİDE BALONU (İNTRAGASTRİK BALON)
Mide balonu kişiye kilo verdirmek amacıyla uygulanan endoskopik bir yöntemdir. Mide balonu, morbid obeziteyi gideren bir işlem ya da obezite cerrahisinin alternatifi değildir. Mideye yerleştirilen ve içi 500-600 cc sıvıyla şişirilen balon ile bireyin daha az gıda tüketmesi amaçlanır.
Kimlere mide balonu uygulanabilir?
BKM 30 ve üzerinde olan hastalar
Birçok diyet ve egzersiz programına rağmen başarısız hastalar
Cerrahi tedavinin riskli olduğu obez hastalar
Yaşı 18 ‘den büyük ve 60’dan küçük olan hastalar
Kimlere mide balonu uygulanmaz?
Alkol ve madde bağımlıları
Hamile olan ve hamilelik planlayan hastalar
Ciddi böbrek, kalp, karaciğer ve akciğer hastalığı bulunanlar
Sürekli kan sulandırıcı kullanmak zorunda olanlar
Mide fıtığı, reflü ve buna bağlı yemek borusu yanığı olan hastalar
Mide –onikiparmak barsak ülseri olanlar
Nasıl uygulanır?
Mide balonu işlemi sırasında kişi sedasyon altındadır. Hastaya önce tanısal endoskopi yapılır ve midenin balon uygulamasına uygun olup olmadığına bakılır. Sonrasında balon ağız yoluyla mide içerisine yerleştirilir. Balonun midedeki konumu netleştirildikten sonra yine özel endoskopik aparatlar ile balon içine metilen mavisi ile boyalı serum fizyolojik verilerek balon yaklaşık 500 cc şişirilir. Hasta uyandırılarak birkaç saat klinikte gözlemlenir.
Mide balonu takılan hasta nasıl beslenmelidir?
Mide balonu takıldıktan sonraki ilk iki hafta yumuşak kıvamlı gıdalar tüketilmelidir. Genellikle yağlı ve şekerli gıdalardan uzak durulmalı, küçük öğünler halinde ve sık sık beslenilmelidir.
Mide balonu olan hastalar nasıl kilo verir?
Mide balonu midenin besin depolama kapasitesini azaltarak, kişinin fazla besin tüketmesini engeller. Hasat sürekli bir dolgunluk ve doygunluk hissi yaşar. İştahı azalır ve daha az yemek yer. İlk 6 ay içerisinde yaklaşık 15-20 kg kayıplar olabilir. Dikkat edilmesi gereken nokta, hastaların balon çıkarıldıktan sonra da yeni beslenme alışkanlıklarını korumalarıdır.
Mide balonu uygulamasından sonra ne tür problemler ile karşılaşılabilir?
Çok nadir de olsa balon yerleştirilirken kanama, yemek borusu ve midede delinme, midede nekroz görülebilir. İlk zamanlar midede rahatsızlık hissi, bulantı ve/veya kusma görülebilir. Bu gibi durumlar gerek ağız yoluyla gerekse damar yoluyla verilen ilaçlar ile kontrol altına alınır ve zamanla hasta balona uyum sağlar. Yine ilk haftalarda günlük sıvı alımı azalmasına bağlı yorgunluk halsizlik olabilir. Balonun patlaması sonucunda bağırsaklardan kaçar ve ameliyat gerektiren barsak tıkanmasına neden olabilir. Bazen de hastalar aşırı bulantı ve kusma nedeniyle balonu tolere edemeyebilir. Bu durumda balonun erken dönemde çıkarılması gerekebilir.
Mide balonu nasıl çıkartılır?
Balon, takıldığı gibi yine anestezi eşliğinde çıkarılır.

——–
MİDE BOTOKS ENJEKSİYONU
Mideye Botilinum toksin (botoks) uygulanması endoskopik yöntem ile midenin belirli bölgelerine Botilinum toksin enjekte edilmesi esasına dayanan bir yöntemdir. Bu protein, uygulandığı bölgenin sinirlerindeki elektriksel akımı durdurur ve bu sayede 4-6 ay süreyle kasların kasılmasını önleyerek mide boşalma süresi gecikir ve hastada iştah kaybı elde edilir.
Mide Botoksu kimler için uygundur?
Bu işlem bir ameliyat değildir. Ancak hasta seçimi önemlidir. Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan ve ameliyat ile başarı elde edilebilecek hastalarda mide botoksunun çok faydalı olmayacağını söylemek gerekir. Bu noktada fazla kiloları olan ama ameliyat edilecek kadar da obez olmayan ve kilo vermek isteyen hastalar ideal hasta grubunu oluşturur. Midesinde ülser veya gasrit olan hastalarda ise öncelikle bu hastalıkların uygun tedavisi gerçekleştirildikten sonra mide botoksu uygulanabilir.
Mide Botoksu Nasıl Uygulanır?
Hastalarımız yaklaşık 8 saat kadar bir açlığı takiben endoskopi ünitesine alınır ve hafif bir anestezi eşliğinde endoskopi işlemi uygulanır. Öncelikle mide ve on iki parmak bağırsağı eşlik eden bir hastalık var mı diye incelenir. Botoks işleminin uygulanmasına engel bir durum yoksa özel endoskopik enjektör yardımı ile botoks proteini mide mukozasının altına enjekte edilerek işlem tamamlanır. İşlem yaklaşık 15-20 dakika kadar sürer. 20 dakikalık bir dinlenmeyi takiben hastalarımız normal yaşamlarına dönerler.
Mide botoksunun yan etkileri var mı?
Mide botoks uygulaması standart bir endoskopik işlem olduğundan literatürde bildirilmiş önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı olanlar ve botoksa karşı alerjisi olan kişilerde işlemin uygulanması uygun değildir. Reflü mide botoksu geçirmiş olan kişilerde az oranlarda görülebilir. Nadir olarak mide nekrozu ( midenin o bölgesine sıkılan botoks sebebiyle midenin o bölgede çürümesi ) ve devamında delinmesi (perforasyon) görülebilir. Bu durum çok tehlikeli olmakla birlikte çoklu organ yetmezliğine sebebiyet verip ölümle de sonuçlanabilir.
Mide botoksunun kilo verdirme garantisi var mıdır?
Normalde mide karbonhidratları yaklaşık olarak 3-4 saatte bağırsağa aktarırken, mide botoksu uygulanan hastalarda bu süre 12 saate kadar çıkar. Böylece mide dolgunluğu artacağından tokluk hissi daha uzun sürer. Hastalarımızın gıda tüketme isteği azalır. Aynı zamanda midenin fundus kısmından salgılanan ve iştah merkezini uyaran Ghrellin isimli hormonun da salınımı durur. Böylece hastalarımızın iştahı da azalır. Botoksun etkisi yaklaşık 4-6 ay kadar devam eder. Bu süre zarfında bu avantajları kullanarak diyetine dikkat eden hastalarımız yaklaşık 20-25 kilo kadar verebilir. Ancak botoks uygulaması sonrası yüksek karbonhidratla beslenen hastalarda başarısız olma ihtimali mevcuttur.
Mide botoksu sonrasında nasıl beslenmek gerekir?
Fastfood gibi hızlı tüketilen gıdalar, asitli içecekler tüketilmesi zararlıdır. Botoks uygulanan hastalar daha geç acıkmakta, daha az porsiyonlarla doymakta, daha erken tokluk hissetmektedir.

© Doç.Dr.Osman Civil. Tüm Hakları Saklıdır.